Namaz Vakitleri
T.C. DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI
Resmi Yayın Kaynaklarından
Alınmaktadır.


BİR ŞEHİR SEÇİNİZ S P O N S O R L A R

NAMAZ KILMAK (AKŞAM NAMAZI NASIL KILINIR?)

Akşam Namazının Kılınışı

Namaz kılarken uyulması gereken genel hususlara: akşam namazını : kılarken de dikkat etmek ve kuralları, zorunlulukları yerine getirmek gerekir. Namazın dinî hükümlere uygun, tam bir namaz sayılabilmesi için vacibleri, farzları ve sünnetleri olması gerektiği gibi yapmak; namazda mekruh olan ve namazı bozan şeylerden sakınmak gereklidir.
Akşam namazı toplamda 5 rek'attır. Akşam namazındaki beş rek'atın ilk üç rek'atı farz, iki rek'atı da sünnettir.

Akşam Namazının Farzının Kılınışı

 • Akşam Namazının (Akşam Namazının Farzı) Birinci Rek'atı:
 • I) Öncelikle erkekler ikamet getirir.
  II) Ayakta, 2 ayak arası 4 parmak açıklıkta ve ayak parmak uçları kıbleye doğru olacak şekilde bedence kıbleye dönük vaziyette "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü akşam namazının farzını kılmaya" diyerek niyet edilir.
  III) Niyet ettikten sonra "Allâhü ekber" denilerek iftitah tekbiri alınır ve eller bağlanır. ( Erkekler iftitah tekbiri alırken; el içleri kıbleye bakacak şekilde ve parmaklar normal açıklıklarında bulunur. Ellerin başparmakları, kulak yumuşak bölümü hizasına gelecek şekilde eller kaldırılır. Kadınlar iftitah tekbiri alırken ise; ellerinin iç kısmı kıbleye bakacak şekilde, parmaklar normal açıklıkta ve parmak uçları omuzlarlar hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırır ve tekbir alırlar.)
  IV) İftitah tekbiri aldıktan sonra sonra eller uygun şekilde bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere doğru bakılır. ( Erkekler; sağ elinin avuç içi, sol elinin üstüne ve sağ elinin baş ve küçük parmakları sol elinin bilek bölümünü kavrayacak şekilde ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar ise; sağ elleri sol ellerinin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs kafesi üzerine koyarlar.)
  V) Ayakta dudurken sırayla; “Sübhaneke”, “Eûzü-Besmele”, “Fatiha” ve bir sûre daha okunur.
  VI) Sonrasında "Allâhü Ekber" denilerek rükûa varılır. Bu durumda 3 kez "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir. (Rükûda iken ayaklara bakılır. Erkekler Rükûda; el parmakları biraz açık olacak şekilde dizlerini tutup sırtını dik pozisyonda tutarlar. Bu duruşta dizleri ve dirsekleri bükümlü durmamalı dik olmalıdır. Kadınlar Rükûda; sırtını biraz eğimli vaziyette tutar ve erkekler kadar eğilmezler daha az eğilirler. Kadınlar el parmaklarını açmadan ellerini dizlerine koyalar ve dizlerini biraz bükük durumda bulundururlar.)
  VII) Sonra "Semiallâhü limen hamideh" diyerek rükûdan doğrulunur ve ayakta "Rebbenâ leke'l-hamd" denilir.
  VIII) Daha sonra "Allâhü Ekber" denilerek secdeye gidilir. Önce dizleri, sonra elleri, en son da alın ve burun yere değmelidir. Secdede baş iki elin arasında ve iki elin hizasında bulundurulur. Secdede iken ayaklar kaldırılmamalıdır. Secdede burun kenarlarına doğru bakılır. Secdede 3 kez "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denir. ( Erkekler secdede iken; dirsekleri bedenlerinden uzak, kolları yerden kalkık durumda bulundururlar. Ayaklar ayak parmakları üzerine dik vaziyette tutulur ve ayak parmak uçları kıbleye dönük şekilde yere konur. Kadınlar secdede iken; kolları bedenlerine değer halde bulundururlar. Ayaklarını ayak parmakları üzerine dik tutulur ve parmak uçları kıbleye doğru olacak şekilde yere konur.)
  IX) Bundan sonra "Allâhü Ekber" diyerek secdeden doğrulup diz üstüne oturulur. Bu oturuşta, el parmakları dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa doğru bakılır. ( Erkekler; sol ayağı yere yayarak, üzerine oturur, sağ ayak ise, parmakları kıbleye doğru dik durumda tutulur. Kadınlar ise; ayaklarını yatık olarak sağ tarafına doğru çıkarıp otururlar.)
  X) "Allâhü Ekber" diyerek tekrardan ikinci defa secdeye varılır ve 3 defa "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denir.
  XI) "Allâhü Ekber" denilerek ikinci rek’at için secdeden ayağa kalkılır , ayakta eller bağlanır. ( Secdeden kalkarken; önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.)

 • Akşam Namazının (Akşam Namazının Farzı) İkinci Rek'atı:
 • I) Öncelikle ayakta sırayla; “ Besmele”, “ Fatiha sûresi” ve bir sûre okunur.
  II) Sonra akşam namazının birinci rek'atında olduğu gibi "Allahü Ekber" denilerek rükûa varılır ve 3 kez "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.
  III) "Semiallâhü limen hamideh" denilerek ayağa kalkıp ve ayaktayken "Rabbenâ leke'l-hamd" denir..
  IV) Sonrasında "Allahü Ekber" denerek secdeye varılır. Secdedeyken üç kez "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.
  V) Akabinde"Allahü Ekber" diyerek secdeden doğrulup dizler üzerine uygun şekilde oturulur.
  VI) Sonrasında "Allahü Ekber" denilerek tekrar secdeye varılır ve 3 kez "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denir.
  VII) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp usulünce oturulur.
  VIII) Bu oturuşta “ Ettehiyyatü” okunur.
  IX) Ettehiyyatü okunduktan sonra "Allahü Ekber" diyerek üçüncü rek'at öncesi ayağa kalkılır ve eller bağlanır.

 • Akşam Namazının (Akşam Namazının Farzı) Üçüncü Rek'atı:
 • I) Öncelikle ayakta sırayla; “ Besmele”, “ Fatiha sûresi okunur.
  II) Sonra "Allahü Ekber" denilerek rükûa varılır ve 3 defa "Sübhâne Rabbiye'l-azim" denir.
  III) "Semiallâhü limen hamideh" denilerek ayağa kalkılır ve ayaktayken "Rabbenâ leke'l-hamd" denilir.
  IV) Sonrasında "Allahü Ekber" denerek secdeye varılır. Secdede iken üç kez "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denilir.
  V) Devamında "Allahü Ekber" diyerek secdeden doğrulup uygun şekilde oturulur.
  VI) Oturduktan sonra "Allahü Ekber" denilerek tekrar ikinci kez secdeye varılır ve 3 kez "Sübhâne Rabbiye'l-â'lâ" denir.
  VII) "Allahü Ekber" diyerek secdeden kalkıp oturulur.
  VIII) Burada “ Ettehiyyatü” “Allâhümme salli”, “Allahümme bârik” ve “Rabbenâ âtina”... duaları okunur.
  IX) Son olarak önce başı sağa çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetullah" denilir, sonra da başı sola çevirerek "Esselâmü aleyküm ve rahmetullah" denir.


  Akşam Namazının Sünnetinin Kılınışı:

  (!)Kaynak T.C. Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığı